ارسال شده در تاریخ: 21 آذر، 1398

چگونه قراداد حمل شما، قیمت کالا را تحت تأثیر قرار میدهد!

منا نصیری

منا نصیری

از جمله کارهایی که در یک خرید خارجی حائز اهمیت است بررسی هزینه های جانبی کالا از مبدأ تا مقصد است. در این پست به مهم ترین مواردی که میتوان با بررسی آن ها قیمت تمام شده کالا را پیش بینی کرد اشاره خواهد شد:

1. پیش‌بینی نوع ارز که با توجه به اختلاف نرخ تسعیر در قیمت تمام‌شده بسیار مؤثر است.

2. رقابت قیمت خارجی در مقایسه با قیمت تولیدات مشابه داخلی بسیار مهم است زیرا واردکننده باید بتواند کالا را در کشور به قیمت رقابتی به فروش برساند.

3. رقابت قیمت خریداری‌شده در مقایسه با سایر منابع و کالای مشابه خارجی از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است.

۴. پیش‌بینی قیمت تمام‌شده که در آن پارامترهای ذیل باید موردمحاسبه قرار گیرد:

  • قیمت خریدا کالا – در محل فروشنده (معادل EXW) که منظور، خالص بهای کالای فروشنده خارجی می‌باشد.
  • قیمت حمل کالا تا محل یا بندر کشور مبدأ حمل (به‌صورت و معادل‌های FOB و FAS)
  • قیمت حمل کالا تا محل یا بندر کشور مبدأ حمل (معادل CFR و CPT)
  • بهای کالا و هزینه‌های بین‌المللی یا بیمه داخلی ( معادل CIF و CPT)
  • حقوق گمرکی، سود بازرگانی، عوارض، هزینه‌های گمرکی ( مطابق قانون امور گمرکی ایران و آئین‌نامه مربوطه و با استفاده از جدول تعرفه)
  • هزینه‌های بانکی (بسته به مدت و مبلغ اعتبار و تمدید آن)
  • هزینه‌های اخذ مجوز و ثبت سفارش کالا
  • سایر هزینه‌ها
  • سود مورد انتظار با توجه به مدت سرمایه‌گذاری و خطرات احتمالی و مبلغ سرمایه

 

قیمت خرید کالا

1. قیمت خرید کالا -- که مطابق قرارداد بین خریدار و فروشنده و یا پیش‌فاکتور فروشنده معلوم گردد، که بر اساس نرخ ارز تسعیر به ریال می‌گردد. ممکن است قیمت خرید کالا بر اساس‌ترم EXW و FOB و CFR و ... مشخص‌شده باشد که هریک دارای مفهوم خاصی که در بخش ۲۰۲۰ اینکوترمز می‌توانید بصورت کامل از آن‌ها آگاه شوید.

۲. قیمت حمل تا بندر مبدأ -- چنانچه شیوه خریدوفروش بر اساس EXW باشد خریدار درعین‌حال باید هزینه حمل از محل کار فروشنده را بندر مبدأ محاسبه و لحاظ کند و چنانچه شیوه خرید بر اساس FOB باشد وظیفه فروشنده است که کالا را تا بندر مبدأ و تا روی کشتی حمل کند.

۳. هزینه حمل کالا از بندر مبدأ تا مقصد -- که یکی از عوامل مهم در امر واردات و صادرات می‌باشد و حسب نوع وسیله حمل (کشتی، کامیون، قطار، هواپیما)، وزن و حجم کالا تعیین می‌گردد. 

۴. هزینه بیمه کالا -- طبق رایج‌ترین بیمه‌نامه‌ها که در تجارت خارجی تحت عنوان  CLAUSE A,B,C معروف است و حسب نوع کالا و مسیر و نوع وسیله حمل کالا از 2 در هزار تا 3 در هزار تعیین می‌گردد. لازم به ذکر است طبق مقررات کشور ایران در مورد واردات، بیمه باید توسط بیمه گران ایرانی و به ریال انجام پذیرد.

5. سود بازرگانی، حقوق گمرکی و هزینه‌های گمرکی -- میزان سود بازرگانی طبق مصوبه هیئت‌وزیران و حقوق گمرکی مطابق جدول ضمیمه آیین‌نامه قانون امور گمرکی تعیین می‌گردد که برحسب نوع کالا متفاوت خواهد بود.

 


ارسال شده در تاریخ: 21 آذر، 1398

اگر مایل به دریافت فایل PDF این مطلب هستید، ایمیل خود را وارد کنید.

= 7 + 7

0 دیدگاه

دیدگاه خود را در میان بگذارید.
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

= 7 + 7

مطالب مرتبط

۵ راهکار حرفه‌ای کاهش هزینه های حمل و نقل محمولات شما

همیشه کمترین قیمتی که از یک شرکت حمل و نقل بین المللی دریافت میکنید معیار مناسبی برای اطمینان از بهینگی هزینه حمل و نقل بین المللی شما نیست. بیشتر وقتها هزینه های اضافی مهم تری در جای دیگری نهفته است !

نقطه کوری که حرفه‌ای ها می‌بینند!

در فرآیند حمل و نقل بین المللی نقاط کوری وجود دارند که تا در عمل تجربه نشوند، اهمیت آنها مشخص نمی شود. گاهی وقتها عدم توجه به این نقاط کور می تواند هزینه هایی بسیار سنگین، در حد و اندازه کل ارزش محموله شما داشته باشد !

۱۲ وظیفه اساسی مدیران خرید در مدیریت خرید خارجی

یکی از مهمترین مسئولیت ها در حوزه بازرگانی، مدیریت خرید خارجی میباشد که انتخاب صحیح کارشناس آن، به بهبود عملکرد فرآیند تامین کالا، حمل نقل بین المللی و همچنین بهره وری بیشتر و کاهش هزینه های کلی منجر میشود.