تازه‌ها و دانستنی‌ها

نحوه دریافت اسناد از متصدی حمل در انواع مختلف حمل

یکی از مسائلی که همه بازرگانان باید در حوزه تجارت بین المللی بدانند، تشریفات مختلفی ست که میبایست پس از رسیدن محموله و دریافت مدارک مربوطه از متصدی حمل انجام شود.

بایکوت و توقف کشتیهای ایرانی در سواحل کشور چین

در پی اجرایی شدن دور جدیدی از تحریمهای به تعویق افتاده از سوی ایالات متحده آمریکا بر علیه صنعت کشتیرانی ایران، محمولات بسیاری که در انتظار حمل توسط ناوگان ایرانی بودند، اکنون بلاتکلیف مانده اند.

زبان بازار در حمل و نقل محمولات فله !

اگر بازار یا اصطلاحات رایج در حمل و نقل محمولات فله را ندانید، ممکن است صاحبان کشتی، نمایندگان آن ها یا broker ها (واسطه های متخصص)‌ حمل و نقل محمولات فله، اصلاً پاسخ استعلام شما را ندهند.

دمای درست کانتینر یخچال دار در حمل انواع مواد غذایی

دمای نامناسب در حمل و نقل مواد غذایی، یعنی از دست رفتن کل ارزش کالا. فقط کافی است به حمل کننده دستورالعمل اشتباهی داده شود و از آن بدتر، آن متصدی حمل به آن دستورالعمل اشتباه عمل کند!

برای حمل و نقل کالایی که خطرناک است چه اقداماتی لازم است؟

کالای خطرناک چگونه حمل می‌شود؟ به چه کالایی خطرناک گفته می‌شود؟ برای دانستن تمامی الزامات مربوط به بسته بندی و حمل و نقل کالایی خاص، به چه منبع و مرجعی باید مراجعه شود؟

انواع روش های تحویل گرفتن بار از متصدی حمل

وقتی محموله شما می‌رسد، می‌بایست هزینه های حمل را پرداخت کنید و همچنین، رسیدی که برای حمل از حمل کننده در ازای تحویل گرفتن بار شما به شما داده شده است را عودت دهید. این فرآیند چگونه انجام می‌شود.

رتبه بندی جهانی IRISL - کشتیرانی جمهوری اسلامی

گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی (IRISL) نامی است قدیمی و آشنا برای تمام کسانی که با حمل و نقل بین المللی و کشتیرانی سروکار داشته اند که امروز با نام یکی از زیرمجموعه های آن حافظ دریای آریا (HDS Lines) شناخته میشود.

فوت کوزه گری در انتخاب بهترین شیوه حمل کدام است؟

کلمه بهترین، همان مفهومی است که ما انسان‌ها همواره در نظر داریم و همیشه به‌صورت طبیعی قصد داریم با یافتن راهکارهایی بهینه ساز، به بهترین عملکرد برسیم. بهترین در حمل و نقل بین المللی چیست ؟

۱۰ شرط جدید واردات برای دارندگان کارت بازرگانی

شرایط جدید واردات در سال ۹۹، بر اساس اعتبار دارندگان کارت بازرگانی، توسط مدیرکل دفتر مقررات واردات و صادرات وزارت صمت، ابلاغ شد.

مالیات کدام صادرکنندگان صفر خواهد بود؟

همزمان با نزدیک شدن به پایان مهلت بازگشت ارز حاصل از صادرات سال ۹۸ (پایان تیرماه سال‌جاری) نحوه بازگشت ارز حاصل از صادرات سال ۹۹ و رفع تعهدات ارزی سال ۹۸ از سوی رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی ابلاغ شد.

۸ دلیل که باعث به اصطلاح گیر کردن محموله شما در گمرک می‌شود !؟

اگر به اندازه کافی در تجارت خارجی فعالیت داشته باشید، حتما عبارت: "کالای ما در گمرک گیر کرده است"، یا "محموله ما در بندر گیر کرده است" به گوش شما خورده است یا خودتان گوینده آن بوده اید!

۳ نکته مهم کاربردی در مورد حملهای هوایی

حمل هوایی، با توجه به هزینه نسبتا زیادی که در مقایسه با حملهای دریایی و زمینی دارد، دارای ظرافتهایی است که اگر درست به کار گرفته شوند، تجربه بهتری از حمل هوایی را به همراه دارند.

سوالات رایج در مورد حمل و نقل در شرایط شیوع کرونا

صاحبین کالا تحت شرایط مختلفی که حمل و نقل بین المللی، مخصوصا واردات، دچار چالش و محدودیت میشود، همواره به دنبال یافتن راهکارهای گریز از محدودیتها هستند.

راهکار ایده‌آل چیست؟ FCL یا LCL ؟

حملهای دریایی کانتینری، یا بصورت خرده بار انجام میشوند و یا بصورت کانتینر دربست. اینکه فقط و فقط بر اساس حجم محموله اقدام به انتخاب یکی از این شیوه‌های حمل شود، اقدامی حرفه‌ای نیست.

ترانزیت داخلی، راهکاری برای رسیدن به حداکثر نتایج

ترانزیت داخلی، یکی از رویه های گمرکی رایج است که بسیاری از صاحبین کالا با اطلاع از کارکردهای موثر آن، نتایج بسیار خوبی در فرآیند واردات به دست می‌آورند. در این مطلب معنای ترانزیت و کاربرد و نحوه اجرای آن را با هم مرور می‌کنیم.

واردات موقت، بدون پرداخت حقوق و عوارض گمرکی

ماده ۵۰ قانون امور گمرکی : ورود موقت، رویه گمرکی است که براساس آن کالاهای معینی می‌تواند تحت شرایطی به‌ طور موقت، بدون پرداخت عوارض گمرکی به قلمرو گمرکی وارد شود...

حمل ریلی، راهکار به صرفه و امن جایگزین حمل زمینی از اروپا

پس از همه گیری ویروس کرونا و محدودیتهای اعمال شده در تردد از مرزهای ترکیه، روشها و مسیرهای حمل جایگزینی برای حملهای زمینی از اروپا و ترکیه به ایران ایجاد شد که در این محتوا به بررسی مزایای و معایب آنها خواهیم پرداخت.

تعریف، کاربرد و انواع کانتینر

کانتینر، یک ابزار بسیار پرکاربرد در انواع مختلف برای حمل و نقل دریایی ست که انتخاب نوع صحیح کانتینر، با توجه به نوع، حجم و وزن کالا، باعث سادگی و مرقون به صرفه بودن بیشتر عملیات حمل و نقل دریایی میشود.

کرونا، فورس ماژوری که جاده‌ها را بست!

آیا میدانید شرط فورس ماژور یا قوه قاهره که در قراردادها قید میشود تحت چه شرایطی محقق میشود و یا اینکه در صورت تحقق چه بر سر آن قرارداد و مسئولیتهای طرفین می آید؟

بسته بندی حرفه ای = کاهش هزینه حمل و بهای تمام شده کالا

حمل و نقل و جابجایی، کرایه حمل، احتمال آسیب دیدگی، احتمال سرقت و آب و هوا ، از عوامل اصلی در طراحی بسته‌بندی است که بر اساس نوع و کالا و نیازهای دریافت کننده کالا متغیر است.

تعرفه های گمرکی و حقوق ورودی مربوط به همه گروههای کالایی در سال ۹۹ اعلام شد!

لیست گروههای کالاهای ممنوع الورود و حقوق ورودی مربوط به کلیه گروههای کالاها و ردیفهای تعرفه آنها از سوی گمرک ایران اعلام شد.

هزینه های محلی عملیات کانتینری و غیر کانتینری و خدمات فورواردری سال ۹۹

هزینه ها و تعرفه های مربوط عملیات مربوط محموله های کانتینری و غیر کانتینری در بنادر کشور، و هم چنین هزینه خدمات فورواردری در سال ۹۹.

پرونده جنجالی قاچاق!

در بسیاری از پرونده های قاچاق کالا، باندهای قاچاقی دست دارند که حتی بدون اطلاع صاحب کالا اقدام به قاچاق میکنند که بعضا لطمات بسیاری به صاحبان کالا و شرکتهای حمل و نقل بین المللی وارد میکنند.

از Surcharge در حمل دریایی چه میدانید؟

کرایه حمل دریایی،‌ همواره تحت تاثیر عوامل و پارامترهای جانبی دستخوش تغییرات بوده و هست. تقریبا همیشه در زمان دریافت پیشنهاد کرایه حمل، با عناوینی بعنوان Surcharge روبرو هستیم.

محموله ای که به موقع نرسید!

یکی از مهمترین و بعضا نگران کننده ترین قسمتهای یک پروژه حمل، این است که محموله به موقع و در زمان توافق شده به مقصد برسد. در این محتوا با طرح یکی از رویدادهای واقعی و چالشهای ایجاد شده برای صاحب کالا و متصدی حمل، سعی در بررسی راهکارهای ممکن داریم.

8 اصل چابکی در حمل و نقل بین المللی

وقتی از اصل چابکی در حرفه خود، یعنی حمل و نقل بین المللی صحبت میکنیم، یعنی همه آن چیزی که یک متصدی حمل باید باشد تا خدمات گیرندگان بالاترین سطح استاندارد کاری و کمترین سطح دغدغه و نگرانی را در فرآیند حمل تجربه کنند.

ماجرای ادعای شرکت بازرگانی Free Hand

در این دسته مطالب، با طرح وقایع واقعی که در حوزه بازرگانی و حمل و نقل رخ داده است سعی در ارائه اطلاعاتی که برای پیشگیری از موارد مشابه مفید هستند داریم. لذا از شما دعوت میکنیم در بحث و گفتگو پیرامون هر مورد مطروحه در قسمت نظرات حتما شرکت فرمایید.

ترنشیپ، راهکار یا اجبار؟

احتمالا طی فرآیند حمل و نقل بین المللی، با اصلاح ترنشیپ یا ترنشیپمنت (Transshipment) برخورد کرده‌اید. آیا میدانید این عملیات در چه مواقعی انجام میشود؟ آیا یک راهکار برای حل برخی چالشهاست یا یک اجبار در فرآیند حمل و نقل؟

اینگونه، مهاجرت آسانتر است!

بعد از اینکه مهاجرت شما به خارج از کشور قطعی شد، در خانه جدید ۲ انتخاب دارید. یا لوازم شخصی خود را به‌طور کامل با خود ببرید، یا همه را در کشور جدید، از نو تهیه کنید. ارسال لوازم شخصی و خانگی از ایران به کشور مقصد به ظرافت و دقت زیادی نیاز دارد.

چرا کالای شما آسیب میبیند؟

تجربیات ناگواری که اغلب صاحبین کالا در مورد دریافت کالاهای آسیب‌دیده‌ داشته‌اند، باعث شده‌است که همواره یکی از دغدغه‌های اساسی آنها، دریافت کالا در بهترین شرایط ممکن باشد. سوال اینجاست که چه اقداماتی برای پیشگیری از خسارت وجود دارد؟

مبنای محاسبه حق توقف کانتینر در سال ۱۳۹۹ تغییر کرد

اگر بازرگانی هستید که با محمولات دریایی و کانتینری سر و کار دارید، این مطلب را درمورد جدیدترین تعرفه حق توقف در سال ۹۹ مطالعه کنید.

چالشی‌ به نام چارجبل ‌ویت !

آیا تابحال در زمان دریافت پیشنهاد کرایه حمل یا صورتحساب از متصدیان حمل با عبارات وزن حجمی یا Chargeable Weight روبرو شده‌اید؟ آیا اختلاف بین وزن واقعی و وزن حجمی برای شما چالش بر‌انگیز بوده است؟

معاف شد!

نمایندگان مجلس در مصوبه ای مقرر کردند صادرات کالا و خدمات به خارج از کشور از مالیات معاف شود.

سوالات متداول در مورد اینکوترمز ۲۰۲۰

در مورد اینکوترمز سوالاتی بصورت متداول وجود دارد که آن‌ها را در اینجا گردآوردی کرده‌ایم. آخرین سوال مطرح شده در این لیست، شاید برای شما هم جالب باشد.

۱۰ اشتباه رایج در استفاده از اینکوترمز ۲۰۲۰

اغلب در استفاده از اینکوترمز اشتباهاتی صورت می‌گیرد که منجر به هزینه‌های اضافی می‌شود. البته ممکن است شما به‌دلیل دانش و تجربه بالا، همیشه دقیق عمل‌ کرده باشید، اما مطالعه این مطلب ممکن است دانش شما را در این زمینه تکمیل کند.

تفاوت‌های اساسی اینکوترمر 2020 با اینکوترمز 2010

اگر با نسخه‌ی قبلی اینکوترمز یعنی نسخه 2010 کاملاً ‌‌‌ آشنایی دارید، در این مطلب می‌توانید تفاوت‌های اساسی اینکوترمز ۲۰۲۰ با ۲۰۱۰ را بخوانید و فوراً بروز شوید!

چه راهکارهایی برای یافتن فروشنده معتبر وجود دارد؟

از مهمترین موارد یک تجارت بین المللی همکاری با فروشندگان معتبر است چراکه این اصل تضمین مالی و کیفیت خرید شماست. در این پست ما به شما برای یافتن فروشنده چند راهکار معرفی خواهیم کرد.

آیا شما مسئول خسارت وارد شده به کانتینر هستید؟

محموله خود را ترخیص کرده‌اید و از نظر شما فرآیند حمل به خوبی و خوشی تمام شده است، اما وقتی به شرکت کشتیرانی آورنده محموله مراجعه می‌کنید تا سپرده‌های خود را پس بگیرید، یک صورتحساب گران قیمت بابت هزینه تعمیر کانتینر دریافت میکنید!

چگونه قراداد حمل شما، قیمت کالا را تحت تأثیر قرار میدهد!

یکی از مسائل بسیار مهم برای صادرکنندگان و واردکنندگان تجزیه تحلیل و پیش‌بینی قیمت تمام‌شده کالا است که در حال حاضر با توجه به محدودیت تحریم‌ها و نوسانات بازار ارز با ریسک بالایی همراه است.

حواله خریدار به بانک می‌رسد ولی بانک پول را به فروشنده نمی‌دهد!

با توجه به تحریم هایی که امروزه تجارت بین المللی را تحت تأثیر قرارداده لازم است راهکارهایی موجود است که یک خرید بین المللی با حداقل ریسک انجام شود

میدانید پوشش باز در بیمه باربری چیست؟

اصطلاحاتی در بیمه نامه درج می‌شود که نشان از عملکرد خاصی در پوشش بیمه نامه است. اغلب این اصطلاحات در بارنامه نیز درج می‌شود که صحت و دقت در استفاده از آن‌ها بسیار مهم است.

بیمه مسئولیت متصدیان حمل بیمه باربری نیست!

اغلب صاحبان کالا فکر می‌کنند وقتی محموله آن‌ها به صاحب کالا تحویل می‌شود، بصورت خودکار تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد، درحالیکه در واقع این‌طور نیست.

وقتی خبر از خسارت دیدگی کالا شد از پیامک اسکرین شات بگیرید!

وقتی کالایی دچار خسارت یا آسیب دیدگی شده است متقاضی باید بتواند بیمه را برای پرداخت خسارت متعاقد کند و این روند باید طبق ضوابط بیمه در نظر گرفته شود.

پرداخت خسارت از جیب صاحب کالا به جای بیمه گر!

آیا صرفاً داشتن بیمه باربری باعث می‌شود که خیال شما از بابت ایمنی سرمایه تان راحت باشد؟ اگر این‌طور فکر می‌کنید، این مطلب را بخوانید.

آیا بیمه، خسارت موش خوردگی کالا را می دهد؟

فروشندگان و خریداران کالا باید اطلاع دقیق از جزئیات انواع بیمه را داشته باشند و این شرایط جدید درواقع پاسخ به نیازی بوده است که در حیطه بیمه دریایی کالا احساس گردیده و مزیت آن‌ها در این است که برای اشخاص غیرمتخصص قابل‌فهم‌اند

به‌عنوان یک بازرگان حرفه‌ای، آیا این تفاوت را می‌دانید؟

متصدی حمل با حمل کننده چه تفاوتی دارد؟ این تفاوت چگونه می‌تواند در تصمیم گیری شما برای بهترین سناریوی حمل‌ونقل محمولات شما تاثیر گذار باشد؟

5 موضوع مهم درباره انبارداری!

کیفیت و اهمیت درست انبار کردن کالا در هرکدام از مراحل خرید شما موجب می شود ضمن حفظ سلامت کالای شما, تاثیر فوق العاده ای در کاهش هزینه داشته باشد.

آماتورها به تاکتیک می‌اندیشند و حرفه‌ای ها به لجستیک!

ارائه خدمات لجستیک فقط محدود به حمل کالا نیست! یک شرکت ارائه دهنده خدمات لجستیک به روش‌های مختلفی می‌تواند بازویی قوی برای کسب و کار شما باشد.

10 نکته ضروری که بعد از رسیدن محموله باید بدانید!

بسیاری از خریداران گمان می‌کنند خرید کالا و حمل آن مهم‌ترین مسئله تجارت امروز است در صورتی که با توجه به شرایط موجود ترخیص کالا با گره‌های زیادی مواجه شده است.

۷ رویه گمرکی که ممکن است راه حل مسئله تجارت شما باشد!

آگاهی از رویه‌های گمرکی موجود به‌شما این امکان را می‌دهد که با انتخاب‌ درست کیفیت و هزینه‌های تجاری خود را حرفه‌ای مدیریت کنید.

مسئولیت شرکت بازرسی در مقابل خریدار کالا چیست؟

در یک مدیریت خرید هوشمندانه از شرکت بازرسی چه انتظاراتی می‌توانیم داشته باشیم ؟

اهمیت بازرسی کالا در یک خرید خارجی

بازرسی در خرید خارجی از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد ولی در مواردی مشاهده می‌شود خریداران به‌منظور صرفه‌جویی اقتصادی، از پرداخت هزینه بازرسی اجتناب ورزیده و با مسئولیت خود بازرسی فنی کالا را توسط شرکت بازرسی در متن اعتبار اسنادی حذف می‌کنند.

چگونه در مدت‌زمانی محدود محموله به مقصد رسید؟

این متن مربوط به تجربه یست که ممکن است برای بسیاری از شرکت‌های صادرکننده و واردکننده پیش بیاید و پذیرفتن مسئولیت انجام آن به‌راحتی مابقی پروژه‌های حمل نباشد.

تعریف ترم CIF در جدیدترین نسخه اینکوترمز | اینکوترمز 2020

شرح کامل ترم CIF در اینکوترمز 2020 که به‌تازگی منتشر شده‌است را در این مطلب بخوانید.

تعریف ترم CFR در جدیدترین نسخه اینکوترمز | اینکوترمز 2020

در این مطلب به شرح ترم CFR در اینکوترمز 2020 که به‌تازگی منتشر شده‌است می‌پردازیم.

تعریف ترم FOB در جدیدترین نسخه اینکوترمز | اینکوترمز 2020

در این مطلب به شرح ترم FOB در اینکوترمز 2020 که در تاریخ 18 سپتامبر 2019 مصادف با 28 شهریور 1398، رونمایی شد می‌پردازیم.

تعریف ترم FAS در جدیدترین نسخه اینکوترمز | اینکوترمز 2020

در این مطلب به شرح ترم FAS در اینکوترمز 2020 که در تاریخ 18 سپتامبر 2019 مصادف با 28 شهریور 1398، رونمایی شد می‌پردازیم.

تعریف ترم DDP در جدیدترین نسخه اینکوترمز | اینکوترمز 2020

در این مطلب به شرح ترم DDP در اینکوترمز 2020 که در تاریخ 18 سپتامبر 2019 مصادف با 28 شهریور 1398، رونمایی شد می‌پردازیم.

تعریف ترم DPU در جدیدترین نسخه اینکوترمز | اینکوترمز 2020

DPU ترم جدیدی است که برای اولین بار در اینکوترمز ۲۰۲۰ ارائه گردیده است. اینکوترمز 2020 در تاریخ 18 سپتامبر 2019 مصادف با 28 شهریور 1398، یعنی همین چند روز پیش رونمایی شد.

تعریف ترم DAP در جدیدترین نسخه اینکوترمز | اینکوترمز 2020

در این پست به شرح ترم DAP و تغییرات آن در اینکوترمز 2020 اتاق بازرگانی بین المللی پرداخته می‌شود که در تاریخ 18 سپتامبر 2019 مصادف با 28 شهریور 1398 رونمایی شد.

تعریف ترم CIP در جدیدترین نسخه اینکوترمز | اینکوترمز 2020

در این پست به شرح ترم CIP و تغییرات آن در اینکوترمز 2020 اتاق بازرگانی بین المللی پرداخته می‌شود که در تاریخ 18 سپتامبر 2019 مصادف با 28 شهریور 1398 رونمایی شد.

تعریف ترم CPT در جدیدترین نسخه اینکوترمز | اینکوترمز 2020

در این پست به شرح ترم CPT و تغییرات آن در اینکوترمز 2020 اتاق بازرگانی بین المللی پرداخته می‌شود که در تاریخ 18 سپتامبر 2019 مصادف با 28 شهریور 1398 رونمایی شد.

تعریف ترم FCA در جدیدترین نسخه اینکوترمز | اینکوترمز 2020

در این پست به شرح ترم FCA و تغییرات آن در اینکوترمز 2020 اتاق بازرگانی بین المللی پرداخته می‌شود که در تاریخ 18 سپتامبر 2019 مصادف با 28 شهریور 1398 رونمایی شد.

تعریف ترم EXW در جدیدترین نسخه اینکوترمز | اینکوترمز 2020

قواعد اینکوترمز 2020 اتاق بازرگانی بین المللی آخرین نسخه اینکوترمز میباشد که در تاریخ ۱۸ سپتامبر ۲۰۱۹ مصادف با ۲۷ شهریو ۱۳۹۸ رونمایی شده است. در این مقاله به شرح قاعده یا ترم EXW می‌پردازیم.

متن اصلی اینکوترمز 2020

ترجمه اختصاصی و دقیق متن اصلی اینکوترمز 2020 که در 18 سپتامبر ۲۰۱۹ رونمایی شد اینجا در دسترس شماست. با مطالعه اینکوترمز ۲۰۲۰، میتوانید اطمینان حاصل کنید که بعنوان یک مدیر بازرگانی بین المللی، در حوزه خود کاملاً به‌روز هستید.

چه اطلاعاتی پشت بارنامه فیاتا درج میشود؟ | قسمت دوم

آیا میدانید چه قوانینی در پشت بارنامه شما درج‌شده؟ قوانین مندرج در پشت بارنامه فیاتا تمامی سؤالات صاحبان کالا درباره حقوق قانونی خود از زمان دریافت تا تحویل کالا را پاسخ می‌دهد واینجا در ادامه مطلب قبل به دیگر موارد آن اشاره خواهیم کرد.

چه اطلاعاتی پشت بارنامه فیاتا درج میشود؟ | قسمت اول

آیا میدانید چه قوانینی در پشت بارنامه شما درج‌شده؟ قوانین مندرج در پشت بارنامه فیاتا تمامی سؤالات صاحبان کالا درباره حقوق قانونی خود از زمان دریافت تا تحویل کالا را پاسخ می‌دهد که دانستن آن برای هر بازرگان حرفه‌ای ضروری است.

چه اطلاعاتی روی بارنامه فیاتا درج میشود؟

به‌عنوان معتبرترین بارنامه موجود در دنیا لازم است احاطه کافی و درست به محتویات این بارنامه در هر معامله وجود داشته باشد. چرا که اصلی‌ترین سند مابین خریدار و فروشنده بارنامه فیاتا است و ضروری ست که تمام مندرجات آن با تأیید طرفین باشد.

اسناد حمل فیاتا چیست؟

اگر به‌عنوان خریدار یا فروشنده در یک فرآیند تجارت خارجی، اسناد فیاتا و کاربردهای بسیار متنوع آنها را نمی‌شناسید، بخش مهمی از عملکردهای حرفه‌ای تجارت خارجی را ازدست‌داده‌اید. با شناخت اسناد فیاتا، می‌توانید حرفه‌ای‌ معامله کنید.

اسناد حمل‌و‌نقل بین‌المللی

داشتن دانش کافی در خصوص اسنادی که در فرآیند حمل‌ونقل بین‌المللی استفاده می‌شود، باعث آگاهی از راهکارهایی می‌گردد که می‌تواند به‌صورت چشمگیری باعث سهولت در فرآیند دادوستد بین‌المللی و همچنین کاهش هزینه‌های مربوطه شود.

کاربردی‌ترین اصطلاحاتی که در اعتبار اسنادی باید بدانیم

هرکدام از اصطلاحات تخصصی در اعتبار اسنادی درواقع بیانگر گزینه ایست که شما می‌توانید در تجارت خارجی خود برحسب نیاز از آن استفاده کنید و ازاین‌جهت دانستن این چند اصطلاح به همراه کاربرد آنها بسیار ضروری است.

چه زمانی میتوان اعتبار اسنادی را اصلاح و یا تمدید کرد؟

قابلیت اصلاح و تمدید اعتبار اسنادی و هزینه های اصلی و فرعی در فرایند اعتبار اسنادی شاید موضوعاتی باشند که کمتر راجع به آن توضیح داده‌شده ولی این نکات در مواقع لزوم بسیار کاربردی است

مراحل اجرایی افتتاح اعتبار اسنادی چیست؟

در اعتبار اسنادی زمان بندی و ترتیب اجرایی مراحل آن که شامل جمع آوری مدارک لازم و برآورد هزینه های پیش رو است، از اهمیت بالایی برخوردار است و می‌تواند در یک عملکرد به موقع و اصولی مانع هرنوع اشکال و هزینه های جانبی شود.

کدام نوع از انواع اعتبارات اسنادی را استفاده کنیم ؟

به‌عنوان خریدار و یا فروشنده بهترین نوع اعتبار اسنادی کدام است؟ در اعتبارات اسنادی مواردی وجود دارد که با آگاهی ازآن‌ها می‌توانیم نتایج فوق العاده از یک خرید خارجی با مدیریت صحیح داشته باشیم.

مفهوم تخصصی اعتبار اسنادی در تجارت بین‌الملل

شاید به‌صورت تجربی تمام خریداران کالا با اعتبارات اسنادی آشنایی داشته باشند اما اغلب تفاوت در همان جزییاتی است که به آن پرداخته نمی‌شود.

5 روش پرداخت های بین المللی در تجارت جهانی

روش‌هایی که در تجارت بین‌الملل برای جابه‌جایی وجه کالا به‌صورت رایج و قانونمند انجام می‌شود شامل ۵ دسته می‌باشند که اعتبارات اسنادی، مهم‌ترین و کاربردی‌ترین زیرشاخه آن است.

۱۲ وظیفه اساسی مدیران خرید در مدیریت خرید خارجی

یکی از مهمترین مسئولیت ها در حوزه بازرگانی، مدیریت خرید خارجی میباشد که انتخاب صحیح کارشناس آن، به بهبود عملکرد فرآیند تامین کالا، حمل نقل بین المللی و همچنین بهره وری بیشتر و کاهش هزینه های کلی منجر میشود.

نقطه کوری که حرفه‌ای ها می‌بینند!

در فرآیند حمل و نقل بین المللی نقاط کوری وجود دارند که تا در عمل تجربه نشوند، اهمیت آنها مشخص نمی شود. گاهی وقتها عدم توجه به این نقاط کور می تواند هزینه هایی بسیار سنگین، در حد و اندازه کل ارزش محموله شما داشته باشد !

۵ راهکار حرفه‌ای کاهش هزینه های حمل و نقل محمولات شما

همیشه کمترین قیمتی که از یک شرکت حمل و نقل بین المللی دریافت میکنید معیار مناسبی برای اطمینان از بهینگی هزینه حمل و نقل بین المللی شما نیست. بیشتر وقتها هزینه های اضافی مهم تری در جای دیگری نهفته است !

نمونه یک قرارداد حمل

قرارداد در حمل و نقل بین المللی معمولاً‌ در قالب بارنامه صادر شده لحاظ میگردد که این البته از نظر فنی کاملاً صحیح است، اما بدلیل مسائل قانونی فنی که در حوزه تخصص صاحبان کالا نیست، وجود یک قرارداد ساده، حقوق صاحبان کالا را بهتر حفظ میکند.

در صورت دریافت محموله آسیب دیده چه اقداماتی باید انجام دهیم ؟

اغلب صاحبان کالا نمیدانند در هنگام دریافت محموله آسیب دیده چه مراحلی را باید طی کنند تا حقوق خود را بازیابی کنند. اگر شما مطلع هستید، یعنی تجربه کافی دارید و این تجربه قطعاً رایگان بدست نیامده است. در این مطلب این فرآیند برایتان شفاف می شود.

محاسبه خودکار حق توقف کانتینر

محمولاتی که با کانتینر حمل میشوند، تا مدت زمانی محدود از پرداخت اجاره کانتینر که متعلق به خط کشتیرانی است معاف هستند و بعد از پایان این مشمول پرداخت هزینه حق توقف می‌شوند که محاسبه آن را میتوانید بصورت خودکار اینجا انجام دهید.

به تعرفه های گران حق توقف کانتینر توجه کنید !

اغلب بازرگانان در هنگام استفاده از شیوه حمل دریایی، در فرآیند محاسبه هزینه فقط به موضوع کرایه حمل توجه میکنند و این درحالیست که هزینه بسیار گرانی این روزها به کرایه حمل استفاده شده است که توجه به آن بسیار ضروری است.

بیمه باربری چیست؟

وقتی راجع به بیمه باربری صحبت میشود، اغلب این برداشت وجود دارد که محموله در فرآیند حمل توسط متصدی حمل بصورت خودکار تحت پوشش بیمه بارنامه صادره قرار میگیرد. این موضوع درست است، اما نکته فوق العاده مهمی وجود دارد که عدم توجه به آن یعنی ریسک از دست رفتن کالا !

مسئولیتهای قانونی یک شرکت حمل و نقل بین المللی ایرانی در برابر مشتریان

مسئولیت متصدیان حمل و نقل بین المللی ایرانی در برابر مشتریان بر اساس بارنامه صادره مشخص میگردد، اما عموماً بارنامه توسط شرکت حمل و نقل ایرانی صادر نمیشود. با مطالعه ادامه این مطلب، نکته بسیار مهمی برای شما روشن خواهد شد.

آیین نامه تاسیس و فعالیت شرکتهای حمل و نقل بین المللی کالا

این مطلب ویژه کسانی است که نیاز به اطلاعاتی شفاف و کامل درباره تاسیس یک شرکت حمل و نقل بین المللی دارند. تصویر کاملی از شرایط و پیش نیازهای ورود حرفه ای به این صنعت بهمراه مسئولیتهای قانونی آن در این مطلب برایتان روشن خواهد شد.

چگونه با یک متصدی حمل قرارداد حمل تنظیم کنیم ؟

وقتی راجع به قرار داد حمل صحبت میکنیم، اغلب بازرگانان و وارد کنندگان بارنامه صادر شده توسط شرکت حمل و نقل را بعنوان قرارداد تلقی میکنند که این برداشت درست است، اما نکاتی وجود دارد که توجه به آنها ضروری است. با مطالعه این مطلب به تمامی وضعیت های ممکن در یک قرارداد حمل آگاه خواهید شد.

همه چیز درباره اینکوترمز ۲۰۱۰

اینکوترمز چیست ؟ چرا باید اینکوترمز را خیلی دقیق یادگرفت ؟ چه نکات کلیدی در مورد اینکوترمز وجود دارد که توجه به آنها بسیار ضروری است ؟ پس از مطالعه این مطلب میتوانید باخیال راحت از اینکوترمز استفاده کنید.

جدول اینکوترمز ۲۰۱۰

در این جدول، مسئولیت و هزینه هرکدام از ترم های اینکوترمز ۲۰۱۰ ارایه شده است که با مشاهده آن میتوانید به سادگی نقاط انتقال هزینه و مسئولیت را ببینید. برای درک بهتر از جزییات اینکوترمز ۲۰۱۰ و راهکارهای پیشنهادی ما میتوانید بصورت رایگان از آکادمی مسیر اکسیر استفاده کنید.