ارسال شده در تاریخ: 30 شهریور، 1398

چه اطلاعاتی روی بارنامه فیاتا درج میشود؟

مهدی کاوه

مهدی کاوه


بارنامه فیاتا یا FBL و یا Negotiable Fiata Multimodal Transport Bill Of Lading، بارنامه‌ای است که امروزه به نام "بارنامه قابل معامله حمل چندوجهی فیاتا" توسط فورواردرها (بارفرابران) در سراسر دنیا صادر می‌شود و اعتبار جهانی دارد و از سال 1992 جایگزین بارنامه‌ای گردیده که "بارنامه حمل مرکب فیاتا" نامیده می‌شود.این سند حمل بار خریدار تلقی میشود و درست بودن مندرجات آن ضمانت تحویل کالا است.


فیاتا اسناد استاندارد متحدالشکل را با رنگ‌های مشخص تدوین نموده که مخصوص متصدیان حمل‌ونقل بین‌المللی است و امروزه به‌عنوان معتبرترین بارنامه حمل سراسری شناخته می‌شود و با نام اختصاری CT.B/L عمومیت پیدا کرد.

اجازه چاپ و نشر اسناد فیاتا – به‌ویژه بارنامه حمل چندوجهی – به سازمان عضو فیاتا یا انجمن‌های ملی منحصر است. انجمن شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی ایران وظیفه و مسئولیت تهیه و چاپ این سند را بر عهده دارد و به‌موجب قراردادهایی که با سازمان فیاتا امضا نموده است مسئولیت حسن استفاده از این سند و حصول اطمینان از وجود پوشش بیمه‌ای بهنگام استفاده از آن را پذیرفته است.


مشخصه‌های روی بارنامه فیاتا


درروی این بارنامه در منتها علیه سمت راست فوقانی آرم اتاق بازرگانی بین‌المللی، کادری برای درج شماره‌سریال بارنامه، آرم انجمن ملی و حروف اختصاری FBL و عنوان آنکه حاکی از قابل معامله بودن Negotiable است درج‌شده. همین طور در همین‌جا تصریح‌شده است که این سند مطابق ، مقررات UNCTAD ، ICC راجع به اسناد حمل چندوجهی تدوین و نشر یافته است. این کادر درواقع شناسه این سند حمل فیاتا  است که آن را از بارنامه‌های دیگر، چون بارنامه دریایی یا سراسری (TBL) و یا داخلی (HOUSE) متمایز می‌سازد. از این کادر که بگذریم کادر (خانه) های دیگر که برای درج اطلاعات ضروری مربوط به خریدار و فروشنده و کالا تعبیه‌شده‌است که عبارت‌اند از:

 - فرستنده

 - حواله‌کرد گیرنده

 - طرف ابلاغ

 - محل دریافت (محموله)

 - نام کشتی (وسیله حمل)

 - بندر بارگیری

 - بندر محل تخلیه

 - محل تحویل

 - علائم و شماره‌ها

 - تعداد و نوع بسته‌ها

 - شرح کالا

 - وزن ناخالص

 - ابعاد

 - طبق اظهار فرستنده

 - نفع منظور شده برای فرستنده، در تحویل به‌موقع

 - ارزش اظهارشده طبق اظهار فرستنده

 - کالا و دستورات برحسب شرایط معیار مندرج در ظهر بارنامه

 - کرایه حمل

 - پس‌کرایه

 - مسئولیت و نحوه پوشش بیمه کالا

 - تعداد نسخ اصلی بارنامه

 - شخصی که باید برای دریافت کالا به او مراجعه نمود

 - تاریخ و محل صدور

 - امضا و مهر


در ذیل بارنامه، قبل از درج مبلغ کرایه و نحوه‌ی وصول و محل و تاریخ صدور بارنامه جملاتی ناظر بر موارد زیر درج‌شده است:

 - در صورتی که به نحوه دیگر در این سند(FBL) لحاظ نگردیده باشد، مبین این است که هنگام دریافت کالا برای حمل و یا تحویل آن صورت ظاهر کالا عاری از عیب و نقص بوده است.

با معامله یک نسخه از سند حمل چندوجهی سایر نسخ از درجه اعتبار ساقط خواهد بود.

حقوق، وظایف و مسئولیت های طرفین قرارداد در پشت بارنامه تعیین میشود که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.ارسال شده در تاریخ: 30 شهریور، 1398

اگر مایل به دریافت فایل PDF این مطلب هستید، ایمیل خود را وارد کنید.

= 3 + 3

0 دیدگاه

دیدگاه خود را در میان بگذارید.
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

= 3 + 3

مطالب مرتبط

اسناد حمل‌و‌نقل بین‌المللی

داشتن دانش کافی در خصوص اسنادی که در فرآیند حمل‌ونقل بین‌المللی استفاده می‌شود، باعث آگاهی از راهکارهایی می‌گردد که می‌تواند به‌صورت چشمگیری باعث سهولت در فرآیند دادوستد بین‌المللی و همچنین کاهش هزینه‌های مربوطه شود.

اسناد حمل فیاتا چیست؟

اگر به‌عنوان خریدار یا فروشنده در یک فرآیند تجارت خارجی، اسناد فیاتا و کاربردهای بسیار متنوع آنها را نمی‌شناسید، بخش مهمی از عملکردهای حرفه‌ای تجارت خارجی را ازدست‌داده‌اید. با شناخت اسناد فیاتا، می‌توانید حرفه‌ای‌ معامله کنید.

چه اطلاعاتی پشت بارنامه فیاتا درج میشود؟ | قسمت اول

آیا میدانید چه قوانینی در پشت بارنامه شما درج‌شده؟ قوانین مندرج در پشت بارنامه فیاتا تمامی سؤالات صاحبان کالا درباره حقوق قانونی خود از زمان دریافت تا تحویل کالا را پاسخ می‌دهد که دانستن آن برای هر بازرگان حرفه‌ای ضروری است.