ارسال شده در تاریخ: 08 بهمن، 1398

چالشی‌ به نام چارجبل ‌ویت !

محسن کاوه

محسن کاوه


شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که با وجود مشخص بودن وزن کالایی که شما خریداری کرده‌اید و تحویل حمل کننده داده اید، لزوم محاسبه وزن حجمی و احتمالا قرار دادن آن بعنوان مبنای محاسبه کرایه حمل یا همان Chargeable Weight چیست؟


چرا وزن حجمی؟

باید بدانید که فضای قابل بارگیری وسایل حمل محدود است. مخصوصاً در مورد هواپیما که این محدودیت بیشتر مورد توجه قرار میگیرد، چرا که هزینه های حمل هوایی به مراتب بیشتر از حملهای زمینی و دریایی است.

بنابراین اگر مبنای محاسبه کرایه حمل، وزن واقعی محموله در نظر گرفته شود، حمل محمولاتی با حجم بسیار زیاد و وزن بسیار کم برای شرکتهای حمل و نقل بین المللی مرقون به صرفه نخواهد بود، چرا که آنها می‌توانند به جای حمل محمولاتی با وزن کم و حجم زیاد، اقدام به حمل محمولاتی با حجم کمتر و وزن بیشتر کنند تا کرایه حمل بیشتری دریافت کنند.

بدیهی ست که همواره کاهش  هزینه ها از امور مهم در فرآیندهای حمل و نقل تلقی می‌شود، لذا می‌توان با انجام راهکارهایی در خصوص بسته بندی کالا ها به بهترین نرخ حمل دست یافت.در پایان این پست میتوانید با دریافت جدول و فرمول محاسبه خودکار وزن حجمی و Cahrgeable Weight همواره نظارت کافی بر شرایط بسته بندی و هزینه های حمل داشته باشید.


[append=11]


لذا برای برقراری توازن بین کرایه حمل این شکل محمولات، سازمانهای ناظر بر صنعت حمل و نقل بین المللی اقدام به تدوین فرمول‌هایی که تقریبا در سراسر دنیا قابل اجراست کرده‌اند که طی آنها با توجه به حجم محمولات، وزنی مجازی به نام وزن حجمی محاسبه میشود. بر این اساس بعد از محاسبه وزن حجمی و مقایسه آن با وزن واقعی محموله، ملاک محاسبه کرایه حمل وزنی که بیشتر است قرار میگیرد.

البته در خصوص حملهای زمینی و دریایی فقط برای محمولات خرده بار این معیارها قابل محاسبه هستند و کرایه حمل برای محمولات دربست کامیونی و کانتینری بصورت یکجا برای کل محموله از سوی متصدی حمل اعلام میگردد.

شما میتوانید با دریافت فایل محاسبه وزن حجمی از لینک زیر به راحتی  مبنای محاسبه کرایه حمل برای هریک از حملهای هوایی، زمینی و دریایی را به دست آورید.

دانلود فرم محاسبه وزن حجمیارسال شده در تاریخ: 08 بهمن، 1398

اگر مایل به دریافت فایل PDF این مطلب هستید، ایمیل خود را وارد کنید.

= 6 + 6

0 دیدگاه

دیدگاه خود را در میان بگذارید.
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

= 6 + 6

مطالب مرتبط

۵ راهکار حرفه‌ای کاهش هزینه های حمل و نقل محمولات شما

همیشه کمترین قیمتی که از یک شرکت حمل و نقل بین المللی دریافت میکنید معیار مناسبی برای اطمینان از بهینگی هزینه حمل و نقل بین المللی شما نیست. بیشتر وقتها هزینه های اضافی مهم تری در جای دیگری نهفته است !

نقطه کوری که حرفه‌ای ها می‌بینند!

در فرآیند حمل و نقل بین المللی نقاط کوری وجود دارند که تا در عمل تجربه نشوند، اهمیت آنها مشخص نمی شود. گاهی وقتها عدم توجه به این نقاط کور می تواند هزینه هایی بسیار سنگین، در حد و اندازه کل ارزش محموله شما داشته باشد !

۱۲ وظیفه اساسی مدیران خرید در مدیریت خرید خارجی

یکی از مهمترین مسئولیت ها در حوزه بازرگانی، مدیریت خرید خارجی میباشد که انتخاب صحیح کارشناس آن، به بهبود عملکرد فرآیند تامین کالا، حمل نقل بین المللی و همچنین بهره وری بیشتر و کاهش هزینه های کلی منجر میشود.