مهدی کاوه
نویسنده
مهدی کاوه

به‌عنوان یک بازرگان حرفه‌ای، آیا این تفاوت را می‌دانید؟

ارسال شده در تاریخ 18 آبان، 1398


در تجارت بین المللی، مساله حمل و نقل بین المللی و تعامل با شرکتهای حمل‌ونقل بین‌المللی موضوعی است که نکات ظریف و تخصصی را در بر دارد است. این شرکت‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند: شرکت‌های فورواردر و شرکت‌های کریر


شرکت‌های کریر یا حمل کننده (Carrier)


به شخصی حقیقی یا حقوقی اطلاق می‌شود که با داشتن وسایل حمل‌ونقل کالایی را از مکانی به مکان دیگر منتقل کنند شرکت‌های حمل‌ونقل زمینی، هوایی و دریایی (راه‌آهن، هما و کشتیرانی) و  اختیارات مسئولیت‌های آنان بر اساس کنوانسیون‌ها، عرف بین المللی و همچنین در قوانین و مقررات داخلی کشورها تا حدود زیادی مشخص و شناخته‌شده می‌باشد.


مسئولیت‌های شرکت‌های کریر:

 • صدور بارنامه و بستن قرارداد حمل‌ونقل و تحویل گرفتن کالا از فروشنده
 • نظارت بر نحوه بارگیری
 • ارائه دادن اسناد کالا به گمرک از مبدأ تا مقصد
 • نظارت بر تسریع حمل‌ونقل و بالا بردن کیفیت حمل
 • تحویل کالا به خریدار در محل‌های تأییدشده گمرکی
 • تحویل کالا در مقصد


حقوق شرکت‌های کریری:

شرکت‌های کریری همان‌طور که دارای وظایف خاصی می‌باشند. طبق قانون حمل‌ونقل از حقوقی نیز برخوردار می‌شوند که به برخی از آنها می‌توان اشاره کرد:

درصورتی‌که حوادث یا عواملی خارج از محدوده برای مرسوله بیافتد که موجب عدم اجرای تعهد شود، کریر مسئولیتی نسبت به پرداخت غرامت ندارد.

کریر مسئولیتی در برابر مغایرت ناشی از بسته‌های آکبند و یا کانتینرهایی که به‌صورت پلمپ تحویل گرفته‌شده و به همان شکل تحویل داده می‌شود ندارد.

 

شرکت‌های متصدی حمل یا فورواردر (Forwarder)


متصدیان حمل‌ و نقل که به‌عنوان واسطه بین صاحب کالا و شرکت‌های کریر مسئولیتهای حمل‌ونقل کالا را بر اساس کنوانسیون‌های مربوطه به عهده می‌گیرند.

فورواردها در برخی مواقع و بر اساس درخواست صاحب کالا فراتر از کریر ها خدمات متنوعی را ارائه می‌دهند به‌عنوان مثال یکی از خدمات فورواردرها، خدمات Door to Door می‌باشد که در این حالت فورواردر کلیه خدمات مربوط به کالا را از درب کارخانه سازنده تا درب کارخانه خریدار انجام می‌دهد.

فورواردرها در سال 1926 در اتریش اقدام به تشکیل فدراسیون بین‌المللی انجمن فورواردرها (فیاتا) نمودند.

خدمات فورواردی به ۴ بخش تقسیم می‌شود:

 • فورواردری هوائی
 • فورواردری دریایی
 • فورواردری زمینی
 • فورواردری ریلی

 

مسئولیت‌های شرکت‌های فورواردر:

 • صدور بارنامه و سایر اسناد حمل ‌و نقل و انعقاد قرارداد حمل و خدمات فورواردی.
 • نظارت بر امور عملیات حمل، تهیه و ارائه اطلاعات موردنیاز به مشتری از قبیل اعلامیه حمل.
 • تحویل کالا به گمرک مقصد، امضاء صورت مجالس کسر یا اضافه تخلیه یا آسیب‌ دیدگی و فقدان کالا.
 • اخذ اسناد از حمل‌کننده کریری و ارائه به مشتری.
 • تسویه‌حساب با خریدار، شخص  حمل‌کننده یا پیمانکاران ذی‌ربط و سایر وجوهی که وصول آن به عهده فورواردر است.
 • اعلام ورود کالا به مشتری و صدور ترخیصیه های کلی یا تفکیکی کالا.
 • انجام تشریفات گمرکی ترخیص کالا در صورت لزوم و حسب قرارداد منعقده.
 • تحویل کالا در نقطه مقصد و عملیات حمل از گمرک تا انبار صاحب کالا در صورت توافق نسبت به حمل یکسره
 • اخذ پروانه ورود موقت کانتینرهای واردشده به کشور از گمرکات و عودت آنها در مهلت تعیین‌شده.
 • تبصره: در حمل جاده‌ای، شرکت‌های فورواردر در جهت تأمین کامیون‌های موردنیاز، مجاز به انعقاد قرارداد یا توافق مستقیم با خود راننده (به‌استثنای رانندگان تحت پوشش خود) نیستند و صرفاً از طریق شرکت‌های کریر بایستی اقدام به این امر نمایند.
 • بیمه مسئولیت فورواردری.
 • بیمه باربری جزء وظایف فورواردر نیست مگر آنکه در قرارداد منعقده صراحتاً قید گردیده و پرداخت حق بیمه جدا از هزینه حمل ‌و نقل توسط مشتری است.
 • ارائه خدمات به‌عنوان کارگزار از طرف فورواردر اصلی از قبیل انجام تشریفات گمرکی در مرز و یا در گمرک مقصد و یا انجام عملیات ترانزیت داخلی یا بین‌المللی با رعایت مقررات و ضوابط حاکم.
 • همکاری در تهیه صورت‌جلسه‌ها و گزارش‌های لازم در مواقع بروز خسارات احتمالی یا فقدان کالا و مساعدت در پیگیری جبران خسارت در این قبیل موارد.
 • انعقاد قرارداد خدمات فورواردی ازجمله جمع آوری کالا، انبارداری، بیمه باربری، بسته‌بندی کالا، تفکیک و توزیع کالا، اظهار کالا به مراجع رسمی، دریافت وجوه و تهیه اسناد مربوط به کالا برای مشتری.


تفاوت کریر با فورواردر 


فورواردر شرکتی است که در مقابل اجرت، ترتیبات حمل‌ونقل کالا را از یک کشور به کشور دیگر را فراهم می‌کند. و به‌صورت یک واسطه حرفه‌ای میان فرستنده یا گیرنده کالا از یک سو و حمل کننده صاحب وسیله حمل از سوی دیگر عمل می‌کند که به آن کارگزار (درصورتی‌که صرفا با مسئولیت صاحب کالا به‌عنوان نماینده وی ایفای نقش نماید) و یا کارکیا (درصورتی‌که از طریق صدور بارنامه یا حتی به‌صورتی ضمنی مانند دریافت کرایه یا توافقی جداگانه تصدی گری حمل کالا را به‌طور کامل برعهده گرفته باشد.

البته یک متصدی حمل می‌تواند خود نیز صاحب وسیله حمل نیز باشد، اما نداشتن وسیله حمل، چیزی از مسئولیتهای یک متصدی حمل که این نقش را برعهده گرفته است کم نمی‌کند.

شرکتهای فورواردر با صدور بارنامه فیاتا، نقشی بسیار معتبر در فرآیندهای حمل‌ونقل بین‌المللی در تمام دنیا دارند.


حمل با فورواردرها ارزان تر است یا کریر ها؟ 


در نگاه اول ممکن است این‌طور به‌نظر برسد که انجام حمل‌ونقل بین‌المللی کالا با کریرها که خود صاحبان وسایل حمل‌ونقل هستند ارزان تر است، اما درواقع این‌طور نیست!

اگر شما هم تا به‌حال چنین تصوری داشتید، پس به توضیحات زیر توجه کنید:

مشتریان اصلی کریرها درواقع فورواردرها هستند و قیمتهایی که فورواردرها به دلیل داشتن حجم قابل توجهی محموله به‌صورت مرتب در یک مسیر از کریرها دریافت می‌کنند، پایین تر از قیمتی است که کریرها به بازرگانان به‌صورت مستقیم اعلام می‌کنند. درواقع، حجم بالای محمولاتی که از طریق فورواردرها حمل می‌شود، به آن‌ها قدرت چانه زنی بیشتری می‌دهد.

همچنین، کریرها، وقتی با یک فورواردر کار می‌کنند، با یک مشتری کاربلد و آشنا به ریزه‌ کاری‌های حمل‌ونقل کار می‌کنند و این باعث می‌شود کارکردن با آن‌ها آسان ترباشد. درواقع هر دو حمل‌ونقل چی هستند و حرف هم را بهتر درک می‌کنند! این خود دلیل دیگری است بر این واقعیت است که کریرها به‌دلیل تمایل به کارکردن با فورواردرها، قیمت‌های پایین تری را به آن‌ها اعلام میکنند. این قیمت‌های پایین تر، گاهی به‌گونه ایست که ممکن است قیمت پیشنهادی یک فورواردر به یک صاحب کالا، از قیمت پیشنهادی کریر به همان صاحب کالا پایین تر باشد!

فورواردرها، خدمات متنوع تر و وسیع‌تری نسبت به دامنه عمل کریرها انجام می‌دهند. یعنی یک کریر دریایی که در مسیر چین به بندرعباس عملیات حمل را انجام می‌دهد، کاری به فرآیند حمل و ترانزیت از بندرعباس به تهران ندارد. اما یک فورواردر، تمامی مسئولیت حمل از چین به تهران را انجام می‌دهد و این یعنی دریافت یک سفارش حمل که معمولاً به کریر داده نمی‌شود. در این مثال، علاوه بر کریر دریایی از چین به بندرعباس، یک کریر جاده‌ای از بندرعباس به تهران نیز وجود دارد و جمع دستمزد دریافتی یک فورواردر از چنین فرآیندی، از مجموع جداگانه این عملیات که مستقیماً‌ توسط خود صاحب کالا انجام شود، پایین تر است. علاوه بر کمتر بودن هزینه، این عملیات توسط یک فورواردر کاربلد، سریع‌تر، ایمن‌تر، و با کیفیت بالاتری انجام می‌شود.

فورواردرهای حرفه‌ای، معماران طراح یک فرآیند حمل ‌و نقل حرفه‌ای هستند.


اگر مایل به دریافت فایل PDF این مطلب هستید، ایمیل خود را وارد کنید.

= 9 + 6

دیدگاه‌های کاربران

= 9 + 6

هزینه‌ی حمل خود را برآورد کنید.