مهدی کاوه
نویسنده
مهدی کاوه

چگونه در مدت‌زمانی محدود محموله به مقصد رسید؟

ارسال شده در تاریخ 01 آبان، 1398


نمایشگاه EANM هرساله دریکی از کشورهای اروپایی برگزار می‌شود که شرکت‌کنندگان آن در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی فعالیت می‌کنند. مشتری ما برای شرکت در این نمایشگاه زمانی به ما مراجعه کرد که مدت‌زمان بسیار کوتاهی تا برگزاری آن مانده بود و طبق قوانین نمایشگاهی بعد از آن تاریخ کالایی برای حضور در نمایشگاه پذیرفته نمی‌شد. حالا مشکلاتی که پیش رو بود:

  • زمان محدود برای بارگیری و ارسال، 
  • ارسال به یک کشور اروپایی در اوج تحریم‌ها،
  • مواد غذایی موجود در بار و گرفتن مجوزها برای صادرات و محدودیت‌های بسیار در ترخیص آن در مقصد،
  • پرداخت هزینه‌ها و مشکلاتی که به‌واسطه تحریم‌ها در انتقال ارز وجود داشت.

 چالش های اولیه

اولین مسئله زمانی مطرح شد که متوجه شدیم مشتری‌ بنا به هر دلیل خیلی دیر به ما مراجعه کرده است. باوجود این چالش‌ها قبول کردیم تا به او کمک کنیم و درواقع اولین قدمی که برداشتیم تصمیمی قطعی برای  یافتن راهی برای انجام قطعی کار بود، با وجود اینکه 10 روز تا روز افتتاحیه مانده بود و آخرین زمان برای رساندن بار 15 روز قبل از تاریخ آن بود. یعنی، زمان درخواست مشتری برای حمل ۵ روز بعد از آخرین مهلت ارسال محموله به نمایشگاه بود!‌

علاوه بر این ما هیچ اطلاعاتی در مورد فرآیند ترخیص گمرکی مربوط به این نمایشگاه به‌خصوص نداشتیم. بعد از جستجو در سایت نمایشگاه و زیر و رو کردن همه اطلاعاتی که می‌توانستیم به‌دست آوریم و با تماس‌های مکرر با شماره تماس‌هایی که از سایت پیدا کردیم و تحقیق از طریق نمایندگان خود در اروپا، بالاخره موفق شدیم شخص مسئول در این خصوص را پیدا کنیم. پس از تماس با این فرد مسئول به ما گفته شد که دیگر زمانی برای ارسال این محموله وجود ندارد. اما ناامید نشدیم و شرایط را به‌طور کامل برای متصدی گمرکی مربوطه توضیح دادیم و از ایشان درخواست کمک کردیم.

درخواست کمک ما باوجود شرایطی که برای آن‌ها هم سخت بود پذیرفته شد. نمایشگاه در شهر دوسلدورف آلمان برگزار می‌شد، ولی طبق پیشنهاد متصدی گمرکی نمایشگاه و بررسی سایر شرایط، محموله با حمل هوایی به وین - اتریش فرستاده شد چون ترخیص در کشور اتریش که محل اقامت آن متصدی گمرکی نمایشگاه بود، راحت تر بود.

چالش بعدی ممنوعیت مواد غذایی برای ورود به نمایشگاه بود، چون در شرایط و قوانین نمایشگاه ورود مواد غذایی ممنوع بود. بهترین راهکار ممکن این بود که بار به دو بخش مواد خوراکی و غیرخوراکی تقسیم شود. کل محموله در ۲ پالت جداگانه بر اساس استانداردهای کشور مقصدو با تلاش بسیار همکاران ما در فرودگاه  ظرف مدت ۷۲ ساعت بسته‌بندی و با انجام تشریفات صادرات، بارگیری و حمل شد و به وین رسید. لازم به توضیح است که به‌دلیل محدودیت زمانی و بی‌اطلاعی مشتری از فرآیندهای حمل و گمرکی مربوط به این نمایشگاه، تمامی اسناد مربوط به ترخیص با رایزنی با متصدی گمرکی نمایشگاه بدون دخالت مشتری تهیه شد. اما این پایان ماجرا نبود !

چالش بعدی  که پیش آمد این بود که مشتری‌مان از ما درخواست کرد بخشی از محموله ترخیص موقت شود و بعد از اتمام نمایشگاه بازگردانده شود. اما زمان محدود اجازه طی کردن پروسه صادرات موقت را به نمی‌داد.

راهکار ما چه بود؟

این بار شامل ماکت‌هایی بود که هرسال در این نمایشگاه‌ها ارائه می‌شد و هزینه زیادی بابت ارسال و برگشت آن پرداخت می‌شد. بهترین گزینه برای صرف حداقل زمان و همچنین کاهش هزینه مشتری و انجام پروژه، صرف‌نظر از فرآیند صادرات موقت از ایران و واردات موقت به کشور مقصد و به‌جای آن، صادرات قطعی محموله به مقصد و پیدا کردن انباری بود که بتواند این بار را تا نمایشگاه بعدی نگهداری کند و بعد از برآورد هزینه و پیدا کردن انبار، ما این محموله را برای ترخیص قطعی صادر کردیم. نتیجه عالی آن ذخیره کردن زمان برای ما و مهم‌تر کاهش هزینه‌های حمل‌ونقل بین‌المللی 50 درصدی برای مشتری در حضور هرساله آنها در نمایشگاه بود. هزینه انبارداری و ارسال بار از یک کشور اروپایی به محل برگزاری نمایشگاه‌ها بسیار کمتر از هزینه‌هایی بود که قبل از این راهکار پرداخت می‌شد.

و در نهایت پس از به‌کارگیری ترکیبی از راه‌حلهای تجربی و علمی، هر ۲ محموله ۲ روز قبل از افتتاحیه نمایشگاه ترخیص شد و به نمایشگاه رسید و همه ما از جمله مشتری نفس راحتی کشیدیم.

در طول این فرآیند یادگرفتیم که حتی این امکان وجود داشت که محموله را یک روز زودتر به مقصد برسانیم که این کار می‌توانست از طریق سرعت بخشیدن به فرآیند برداشتن محموله از محل مشتری و انجام سریع‌تر فرآیند بسته بندی صورت پذیرد.

رمز موفقیت در این راهکار حرفه ای از نظر ما، تصمیمی قطعی برای کمک به مشتری، نا امید نشدن و ادامه دادن به پیگیری جهت انجام قطعی و تمیز کار و همچنین سرعت فوق‌العاده در تصمیم گیری بود.


اگر مایل به دریافت فایل PDF این مطلب هستید، ایمیل خود را وارد کنید.

= 5 + 6

دیدگاه‌های کاربران

= 5 + 6

anahita veyseh
09 اردیبهشت، 1399
راه حل جالبی برای اجتناب از صادرات موقت ارایه داده بودید.

هزینه‌ی حمل خود را برآورد کنید.